Skola – kilpa ant kaklo, kurią lieka tik patraukti*

Pakirsta žmonių savivetė, prarastas pasitikėjimas savimi, alkoholis ar net benamystė – apie tokias skolų išieškojimo byloja nevyriausybinių organizacijų patirtis. „Sumos yra tokios didelės, kad žmonės jau tiesiog nebenori spręsti įsiskolinimo problemų, nes mato, jog tai yra beviltiška,‘‘ – teigia Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo tyrime dalyvavusi socialinė darbuotoja, dirbanti su skolų turinčiais asmenimis.

Šiuo metu antstoliams leidžiama nuskaičiuoti 50 procentų nuo minimalaus atlyginimo. Dideli atskaitymai taikomi net ir senatvės pensijoms. Tokia tvarka atima galimybę gyventi oriai ir sumokėti net už būtiniausias prekes bei paslaugas. Todėl gyventojai klimpsta į vis didesnes skolas, iš kurių išbristi kasdien darosi vis sunkiau.

Teisingumo ministerijos duomenimis, šiuo metu įsiskolinimų turi kas dešimtas Lietuvos gyventojas Daugiau nei pusė jų turi dvi ir daugiau skolų. Visgi, Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo atlikta studija parodė, jog skolas grąžinti pavyksta tik dešimtadaliui apklaustų Tinklo narių klientų, todėl teigiama, jog dabartinė skolų grąžinimo tvarka yra neefektyvi ir nesudaro sąlygų išbristi iš skolų.

Dabartinė tvarka, kai iš minimalaus darbo užmokesčio galima atskaičiuoti iki 50  procentų atlygio, nesuteikia žmonėms realių galimybių grąžinti skolas ir neskatina jų dirbti legaliai. Žmonės, negalėdami grąžinti skolų, netenka vilties išeiti iš skurdo rato. Be jokios abejonės, skolos turi būti grąžinamos, tačiau dabartinė sistema nesudaro realių galimybių tai padaryti ir yra nepalanki ne tik skolininkams, bet ir visai visuomenei,“ – teigia organizacijos direktorė Aistė Adomavičienė. Direktorės įsitikinimu, skolų išieškojimo tvarką būtina tobulinti.

Atlikus išsamią skolų išieškojimo per antstolius tvarkos studiją, Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas Teisingumo ministerijai pateikė siūlymus sistemai tobulinti. Esminiai siūlymai yra šie:

1.       Mažinti išskaitas iš darbo užmokesčio ir kitų išgyvenimui būtinų pajamų. Atskaitymai iš minimalaus atlyginimo turėtų siekti ne daugiau kaip 10 procentų minimalaus atlyginimo, 20 procentų – asmenims turintiems daugiau nei vieną skolą.

2 . Nustatyti minimalią sumą, kurios negali būti atliekamos išskaitos. Atsižvelgti ne į pajamų šaltinį, tačiau į jų sumos dydį. Ši suma galėtų būti susieta su MPD (Minimalių vartojimo poreikių dydis, šiuo metu – 238 Eur).

3.      Plėsti paslaugas įsiskolinusiems asmenims. Kurti inovatyvius metodus, kaip valstybinės institucijos bei nevyriausybinės organizacijos kartu galėtų teikti finansinio ir teisinio raštingumo paslaugas žmonėms, patiriantiems skurdą ir turintiems įsiskolinimų.

*Tyrime dalyvavusios socialinės darbuotojos citata.

Su visais Tinklo siūlymais galite susipažinti: http:// www.stopskurdas.lt

Kontaktai:

Aistė Adomavičienė, Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo direktorė, 8 68541538