Išsaugosime žmones – išsaugosime Lietuvą

Lietuvos Respublikos Prezidentui J.E. Gitanui Nausėdai

Lietuvos Respublikos Seimo nariams

Lietuvos Respublikos Vyriausybei
Lietuvos savivaldybių asociacijai

Pasibaigus koronaviruso karantinui susidursime su gilia krize. Valstybė kuria ekonomikos gelbėjimo planus stambiam ir vidutiniam verslui, tačiau gelbėti turime ne tik verslą. Gelbėti turime žmones.

Jau dabar Lietuvos bankas prognozuoja, kad koronaviruso pandemijos padariniai gali būti skaudesni nei per didžiausią nepriklausomos Lietuvos ekonominę krizę nuo ekonominės blokados laikų. 2008-2009 m. Lietuvos ekonomika susitraukė beveik 15 procentų.

Tą kartą netekome 7,5 proc. Lietuvos gyventojų – tėvų, vaikų, giminaičių ir draugų. Neturėdami galimybės išsiversti Lietuvoje, jie buvo priversti emigruoti, o mes tapome sparčiausiai senstanti tauta Europos Sąjungoje. Kas trečias Lietuvos vaikas pateko į absoliutų skurdą – be pakankamo visaverčio maisto, rūbų, mokymosi priemonių ir galimybės atostogauti ne namie.

Iki pandemijos Lietuvos ekonomika ir verslai augo bene sparčiausiai ES, tačiau pajamų nelygybės bei skurdo rodikliai augo lygiagrečiai ir tapo vienais didžiausių visoje ES. Pasibaigus 2008-2009 metų finansinei krizei stambusis verslas ir pramonė, deja, nebuvo linkę solidariai prisidėti prie visų Lietuvos piliečių gerovės.

Jei po šios, pandemijos sukeltos, krizės Lietuvą paliks tiek pat arba daugiau žmonių, mūsų šalis niekada nebeatsigaus – pasensime dar greičiau, nebeliks tų, kurie savo sunkiu darbu išlaiko mūsų gydymo įstaigas, mokyklas, darželius ar senstančius tėvus. Nebeliks žmonių – nebeliks Lietuvos.

Prieš dešimtmetį, esant tuščiam valstybės biudžetui ir menkoms galimybėms skolintis, daug žmonių palikome likimo valiai. Šiandien situacija yra kitokia – esame sukaupę valstybės rezervą, taip pat galime nebrangiai skolintis tarptautinėse rinkose. Todėl šios krizės sprendimai privalo būti kitokie.

Ši krizė – reali galimybė parodyti, kad gerovės valstybės pažadai nėra tik tušti žodžiai.

Todėl remiame nevyriausybinių organizacijų ir mokslininkų parengtus pasiūlymus. Jais siekiama išsaugoti Lietuvą, kurios svarbiausias turtas – profesionalūs, bendruomeniški savo valstybę kuriantys ir su ja ateitį siejantys žmonės.

Raginame:

  • užtikrinti adekvačias pajamas Lietuvos gyventojams, kurių jie neteks dėl krizės;
  • žmonėms, dėl krizės netekusiems pajamų, paramą teikti tiesiogiai, ne tik per verslo skatinimo iniciatyvas;
  • teikti nepertraukiamas socialines ir psichologines paslaugas žmonėms, turintiems negalią, smurto artimoje aplinkoje aukoms, vaikams ir kitoms pažeidžiamoms grupėms;
  • įgyvendinti pasiūlymus, tariantis su nevyriausybinėmis organizacijomis ir mokslininkais.

Tik taip išsaugosime Lietuvą, tik taip suteiksime galimybę žmonėms likti ir dirbti čia.


Kreipimąsi inicijuoja:

Nacionalinė NVO koalicija, vienijanti 13 nacionalinių skėtinių nevyriausybinių organizacijų

Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Sociologijos ir socialinio darbo instituto mokslininkai

Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas, vienijantis 51 nevyriausybinę organizaciją

Lietuvos žmogaus teisių centras


Kreipimąsi palaiko per du šimtus nevyriausybinių organizacijų ir jų skėčių. Su nuolat atnaujinamu sąrašu kviečiame susipažinti ČIA.


Individualius žmones pasirašyti kviečiame apačioje.

Pasirašydami kreipimąsi, jūs sutinkate, kad jūsų vardas ir pavardė būtų nurodyti po šiuo kreipimusi, o palaikančių asmenų sąrašas būtų perduotas institucijoms, nurodytoms kreipimesi.

Šaltinis:https://manoteises.lt/peticija/issaugosime-zmones-issaugosime-lietuva/