Lietuvoje rugpjūčio 2 d. bus minima Romų genocido atminimo diena

Bildergebnis für romu genocidas lietuvoje

2019 m. birželio 27 d. Seimas atmintinų dienų sąrašą papildė nauja diena - Romų genocido atminimo diena. Ji bus minima rugpjūčio 2-ąją dieną.

Toks Seimo sprendimas tapo reikšmingu įvykiu visai Lietuvos romų bendruomenei. Manoma, kad jis skatins visuomenę atkreipti dėmesį į skaudžius Lietuvos istorijos faktus, prisidės prie romų kultūros atvirumo, tarpkultūrinio dialogo bei stereotipų mažinimo.

Rugpjūčio 2 d. Lietuvos Respublikos Seime Žmogaus teisių komiteto pirmininko Valerijaus Simuliko kvietimu  vyks spaudos konferencija, kurios pradžia 9 val.

Romų genocido aukų pagerbimo ceremonija vyks Panerių  memoriale (Agrastų g. 15, Vilnius). Lietuvos romų bendruomenė kartu su oficialiais valstybės, ambasadų, savivaldybės, nevyriausybinių organizacijų  ir visuomenės atstovais prisimins skaudžius romų istorijos puslapius. Skambės romų dainos, kurias atliks ansamblis „Sare roma“, grieš Giunter Light Orchestra muzikantai. Ceremonijos pradžia 13:30.

Ši diena minima Lietuvoje nuo 2004 m., tačiau visuotinį pripažinimą ji gavo tik šiemet.

Pažymėtina, kad 2015 m. balandžio 15 d. Tarptautinės romų dienos proga Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją „Dėl priešiškumo romams Europoje ir romų genocido Antrojo pasaulinio karo metais minėjimo“, kuria pripažino istorinį romų genocido Antrojo pasaulinio karo metais faktą ir paragino visas valstybes minėti ir paskelbti rugpjūčio 2 d. romų genocido diena.

Romų genocido atminimo diena buvo pasirinkta neatsitiktinai - 1944 m. rugpjūčio 2 d. Lenkijoje, Aušvico-Birkenau koncentracijos stovykloje buvo sunaikintas romų (čigonų) lageris ir nužudyta apie 3000 jame kalintų žmonių. Šių metų rugpjūtį romų lagerio sunaikinimo 75-ųjų metinių minėjime dalyvaus ir jaunų romų iš Lietuvos delegacija.

Per Antrąjį pasaulinį karą romai, kaip ir žydai, dėl rasistinių paskatų buvo sistemingai nacių persekiojami, brutaliai žudomi, vežami į koncentracijos ir darbo stovyklas. Iš viso nacių okupacijos metais, įvairių istorikų vertinimu, Lietuvoje buvo nužudyta apie 500 romų. Daugiausia jie buvo žudomi Pravieniškių stovykloje. Kitos žudynių  vietos buvo Vilniuje, netoli Kirtimų-Parubankos, Kauno IX forte bei Paneriuose.

Kontaktai:

VšĮ Romų visuomenės centras direktorė Svetlana Novopolskaja

Tel. +370 682 41218, el. p. sn713@hotmail.com