Tarptautinės romų dienos proga Seime atidaryta paroda

01.jpg

Balandžio 6 d. Lietuvos Respublikos Seime vyko renginys, skirtas Tarptautinei romų dienai paminėti.

Renginio dalyviams sveikinimo žodį tarė Tautinių mažumų departamento direktorė Vida Montvydaitė, Lietuvos romų bendruomenės pirmininkas Ištvanas Kvikas, Seimo Žmogaus teisių komiteto atstovas Kęstutis Masiulis, Lietuvos Žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Baltijos regiono romų asociacijos vadovė Vaiva Poškaitė-Tomaševič ir Panevėžio vaikų dienos užimtumo centro vadovė Daiva Tumasonytė. Renginyje dalyvavo Lietuvos romų atstovai, Seimo nariai ir tautinių mažumų bei romų bendruomenių atstovai iš kitų Europos Sąjungos šalių.

Konferencijoje buvo pristatyta romų bendruomenės padėtis Lietuvoje ir Europoje, pagrindiniai integracijos iššūkiai. Renginio dalyviai apžvelgė 2017 metais atliktus darbus.

Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorė Vida Montvydaitė, pasveikindama Tarptautinės romų dienos proga į konferenciją susirinkusius Lietuvos romų atstovus, pažymėjo, kad būdami čia, kartu, išreiškiame solidarumą su romų bendruomene. Romai – viena seniausių Lietuvos tautinių bendruomenių, gyvenančių šalyje jau nuo XV a. „Minint šią dieną nepaprastai svarbu pagalvoti, kaip mes visi gebėsime padėti romams išsaugoti savitumą ir tradicijas, kaip mūsų visuomenės bendrą turtą toliau perduoti jaunajai kartai“, – sakė V. Montvydaitė.

Departamento direktorė pažymėjo, kad minint Tarptautinę romų dieną, taip pat itin svarbu kalbėti apie švietimą ir jaunosios kartos ugdymą. Lietuvos romų bendruomenė yra išskirtinė dar ir tuo, kad ji yra viena jauniausių bendruomenių – maždaug 40 proc. visos bendruomenės narių yra iki 20 m. amžiaus, todėl didžiulis dėmesys ir svarba turi tekti mokytojams, dirbantiems su romų vaikais, šeimų kūrimo ankstyvame amžiuje prevencijai bei sveikatos švietimui. „Ši diena svarbi tuo, kad mes galime apie tai kalbėti ir būti išgirsti visuomenės“, – sakė V. Montvydaitė ir palinkėjo bendruomenės vadovams, nariams – visiems dėti daugiau pastangų ugdant jaunąją kartą.

Tarptautinės romų dienos proga Seime yra eksponuojama paroda „Momento homo est“. Čia bus galima apžiūrėti skirtingų kartų ir socialinių statusų žmonių portretus. Paroda kviečia skirti dėmesio ir atsigręžti į romų bendruomenės gyvenimą Lietuvoje, suteikti galimybes gilesnei jų integracijai į visuomenę.
 
1971 m. balandžio 8 d. pirmą kartą Londone susirinko Pasaulinis romų kongresas. Kongreso metu buvo įkurta romams atstovaujanti tarptautinė organizacija „Union Romani Internationale“, o balandžio 8-oji paskelbta Tarptautine romų diena. Oficialiai ši diena buvo paskelbta po 19 metų – 1990 metais. Tai buvo padaryta per ketvirtąjį Pasaulinį romų kongresą Lenkijoje.

2000 metais Vyriausybės nutarimu buvo patvirtinta pirmoji Romų integracijos į Lietuvos visuomenę 2000-2004 metų integracijos programa. Šio metu įgyvendinamas jau ketvirtas romų integracijos dokumentas −  Romų integracijos į Lietuvos visuomenę 2015–2020 metų veiksmų planas.

Tautinių mažumų departamentas leidžia leidinius apie romų istoriją ir kultūrą, remia tradicinius romų renginius, taip pat ir Tarptautinės romų dienos minėjimą.

 

Šaltinis, Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės svetainė https://tmde.lrv.lt/lt/naujienos/tarptautines-romu-dienos-proga-seime-atidaryta-paroda

Vaizdo įrašas https://www.youtube.com/watch?v=iIljVAoLmSc&feature=youtu.be